łany

Wiesław Kaszubkiewicz - wspomnienie

Wiesław Kaszubkiewicz (ur. 04.06.1937 r. zm. 08.06.2009 r.) długoletni kierownik artystyczny, wspaniały choreograf i przyjaciel młodzieży związany z zespołem Łany przez 32 lata. Przez te lata ukształtował zespół, wprowadził szeroki i atrakcyjny repertuar. Jego działalność aktywanie wspomagała nieżyjąca także żona Renata - Teresa Kaszubkiewicz, która prowadziła dziecięcy zespół Łaniki. Przygodę z kulturą zapoczątkował w chórze Politechniki Poznańskiej. Później przez jakiś czas grał w teatrze amatorskim a następnie przez 10 lat śpiewał
i tańczył w ZPiT „Wielkopolska”. Tam stawiał pierwsze kroki instruktorskie i reżyserskie pod okiem Romana Matysiaka.
W tym okresie też ukończył studium choreograficzne w Pałacu Kultury w Poznaniu. Coraz częściej brał udział w przygotowaniu dużych imprez kulturalnych i widowisk, początkowo jako asystent, później realizator i wreszcie jako samodzielny reżyser. Kolejno prowadził zespoły ludowe w Dopiewie, w Trzciance - „Polanie” , w Sierakowie - „Warta” oraz w Lesznie w MDK.
W styczniu 1977 roku za namową Jerzego Dengusiaka podiął pracę z zespołem folklorystycznym działającym w Akademii Rolniczej w Poznaniu. Nadał zespołowi całkowicie odmienny charakter, z udziałem choreografów regionalistów stworzył nowy, atrakcyjny program obejmujący pieśni i tańce z wielu regionów Polski, a także wprowadził do repertuaru tańce innych narodów. Zaproponował obecną nazwę zespołu, który prowadził do ostatniego dnia życia. Od 1979r. do 2000r. pełnił funkcję kierownika artystycznego, jurora i reżysera koncertów galowych Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, był także przewodniczącym Jury Wojewódzkich Przeglądów Tanecznych województwa opolskiego oraz jurorem mistrzostw Europy Mażoretek.

Wiesław Kaszubkiewicz wychował kilkunastu młodych instruktorów, którzy z powodzeniem samodzielnie prowadzą zespoły.Za swoją działalność w obszarze kultury otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia m.in.: Honorowa Odznaka Miasta Poznania, Honorowa Odznaka Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, Złoty Krzyż Zasługi.

Cześć Jego Pamięci.
 

łany